Ковельський професійний ліцей

euroclub
Практичний психолог
Ковельський професійний ліцей
Агатангел Кримський Виставка

15 січня – 150 років від Дня народження Агатангела Кримського – філолога, оригінального письменника, перекладача, українського історика, славіста і сходознавця, одного з фундаторів першої української Академії наук.

Народився Агатангел Кримський 15 січня 1871 року в місті Володимирі – Волинському.

Агатангел Кримський відомий як один із найвизначніших світових дослідників сходу. Він став автором численних наукових праць з історії культури арабських країн, ґрунтовно вивчав історію ісламу, письменство, літературу та театри Сходу. Крім східних, А. Кримський знав стільки мов, що навіть в одному з листів писав: «Легше буде сказати, яких мов я не знаю».

Основною мовою не лише свого спілкування, а й наукової та творчої праці Агатангел Кримський свідомо обирає українську.

Він був істориком української мови, автором праць «Українська граматика», «Нариси з історії української мови», «Українська мова, звідкіля вона взялася і як розвивалася», « Нарис історії українського правопису до 1927 року» та ін.

Агатангел Кримський став фундатором Всеукраїнської академії наук і її першим незмінним секретарем, редактором першого тому «Академічного словника» (1924). Йому належить чималий поетичний і прозовий доробок – три частини екзотичної поезії «Пальмове гілля», численні переклади з Омара Хайяма, ліричні поезії ХV ст., оповідання.

У 1941 році Кримського оголосили «ідеологом українських націоналістів». Його разом з іншими українськими патріотами заарештовують і відправляють до кустанайської в’язниці в Казахстані. Уже невдовзі він помирає – за однією з версій дослідників, унаслідок жорстоких тортур.

До 150 – ї річниці в бібліотеці оформлена виставка «Агатангел Кримський», яка знайомить з життєвим і творчим шляхом вченого.

Дата: 14.01.2021

Автор: Завідувач бібліотеки Надія Дятел